.

.

Dragi učenci in dijaki,

po večmesečnem učenju od doma se končno vračate v šole. To ni zato, ker bi bilo okužb z novim koronavirusom manj kot prej, ampak zato, ker potrebujete svoje vrstnike in učitelje ter dejavnosti in aktivnosti, za katere ste bili sedaj prikrajšani. Covid-a med ljudmi je še zelo veliko. Z odprtjem šol se virus lahko še bolj širi. Zato moramo vsi zelo paziti nase in na ljudi v svoji okolici. Šole lahko ostanejo odprte samo tako, da vsak od nas po svojih najboljših močeh prispeva k temu, da ostanemo zdravi. Zato vas pediatri in šolski zdravniki prosimo, da pomagate preprečiti širjenje novega koronavirusa.

  1. V šolo hodite popolnoma zdravi: Prosimo vas, da ob vsakem najmanjšem znaku okužbe obvestite starše, ostanete doma in opravite test na novi koronavirus.
  2. V šoli se varno družite: Prosimo vas, da se v šoli družite samo s sošolci, s katerimi ste v “varnem razrednem mehurčku”, nosite masko, ko se jo priporoča, pogosto umivate roke, ko lahko med seboj vzdržujete razdaljo, zračite šolske prostore, s sošolci ne menjate pisalnih pripomočkov in drugih predmetov in sledite drugim navodilom učiteljev. Na ta način čuvate sebe in druge pred okužbo z novim koronavirusom.
  3. Pazite na stike v domačem okolju: Število okužb v družbi je še vedno zelo zelo visoko. Odpiranje šol ne pomeni odpiranja javnega življenja. Zdravi lahko ostanete tako, da se v prostem času družite samo znotraj družine in morda s kom od sošolcev, s katerim sta tudi v šoli v istem “mehurčku”, zaenkrat ne obiskujete prostočasnih aktivnosti, ne hodite v trgovine in se držite drugih ukrepov za preprečevanje širjenja okužb.
  4. Test na prisotnost okužbe z novim koronavirusom: Lahko se zgodi, da boste morali opraviti test na prisotnost okužbe z novim koronavirusom, tudi če boste povsem zdravi. Test naredimo tako, da s tanko vatirano palčko , mnogo tanjšo kot je tista za ušesa, skozi nosnico pobrišemo sluznico, kjer lahko prebiva virus. Bris je sicer neprijeten, ni pa boleč in se hitro opravi. Pomembno je, da med brisom ne premikate glave.

S starši, sošolci in učitelji se pogovarjajte o preprečevanju okužb, delite medsebojne skrbi in se medsebojno opogumljajte k odgovornemu ravnanju. Zavedamo se, da je stanje epidemije za vse izredno težko in dolgotrajno. A dejanja vsakega majhnega posameznika štejejo in skupaj lahko naredimo, da se bomo kmalu lahko spet varno nasmehnili drug drugemu brez mask in daljave.

Zahvaljujemo se vam za vašo pomoč pri premagovanju epidemije!

Denis Baš, dr.med.,spec. ped.
Sekcija za primarno pediatrijo ZZP

Asist.dr. Matjaž Homšak, dr.med.,spec. ped.  
Združenje za pediatrijo SZD                

Tina Plankar Srovin, dr.med.,spec. ped
Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja, UKC Ljubljana

(Visited 21 times, 1 visits today)