.

Spoštovani starši,

v covid epidemiji smo se znašli na nezavidljivi točki, ko kljub visoki stopnji okužb v populaciji odpiramo šole in vrtce. Večmesečno zaprtje šol namreč resno ogroža celostno zdravje otrok in mladostnikov. Po drugi strani odprtje šol in vrtcev predstavlja zelo veliko tveganje za dodatno širjenje virusa in še večje število obolelih, kar lahko vodi v še večjo družbeno katastrofo. Tudi zdravi odrasli in otroci lahko zelo hudo zbolimo, prav tako ima mnogo otrok doma starejše svojce z visokim tveganjem za hud potek okužbe.

Šole in vrtce lahko odpremo in ohranimo odprte samo tako, da vsak od nas po svojih najboljših močeh prispeva k temu, da bodo otroci in njihovi domači, učitelji in vzgojitelji zdravi. Zato vas pediatri in šolski zdravniki srčno pozivamo k sodelovanju in odgovornemu ravnanju.

1. Popolnoma zdravi v šoli in vrtcu: Prosimo vas, da vaši otroci v šolo in vrtec hodijo samo popolnoma zdravi in ob vsakem najmanjšem znaku okužbe ostanejo doma in opravijo test na SARS-CoV-2.
  2. Omejevanje stikov v domačem okolju: Število okužb v družbi je še vedno izredno visoko. Odpiranje šol ne pomeni odpiranja javnega življenja, pač pa izključno vzpostavitev in omogočanje najprimernejšega izobraževanja za otroke. Zdravi lahko ostanemo samo tako, da tudi doma vzdržujemo “varni mehurček”, se še naprej izogibamo zunanjim druženjem, ne hodimo po nenujnih opravkih in se držimo vseh drugih ukrepov za preprečevanje širjenja okužb. Prosimo vas, da še naprej v največji možni meri delate od doma, delodajalce pa prosimo, da vam to omogočijo. Če ste doma z dojenčkom, naj z vami doma ostanejo tudi vrtčevski sorojenci.
  3. Vzdrževanje varnega druženja v šoli: Prosimo vas, da se z vašim otrokom pogovorite o pomembnosti vseh svetovanih ukrepov za preprečevanje širjenja okužb, kot so druženje znotraj “varnega razrednega mehurčka”, nošnja maske, umivanje rok, zračenje, vzdrževanje razdalje… Nošenje maske za otroke iz zdravstvenega in socialnega vidika ni škodljivo. Pomembno je, da otroci razumejo svojo pozitivno vlogo pri skrbi za zdravje oseb v njihovi bližini.
  4. Test na prisotnost okužbe s SARS-CoV-2 (brisanje nosnega žrela): Prosimo vas, da se ob prvih znakih okužbe testirate na prisotnost okužbe s SARS-CoV-2. Do prejema izvida naj vaš otrok ostane doma, tudi če ne kaže znakov okužbe. Za test je potreben bris nosnega žrela. Sluznica tam najbolj ustreza bivalnim pogojem virusa, zato se virus na njej nahaja v največjih količinah. Bris je nekoliko neprijeten, ni pa boleč in je popolnoma neškodljiv. Po izvedbi testa se ves kužni material zavrže. Rutinsko preventivno testiranje asimtomatskih otrok zaenkrat ni predvideno, bodo pa otroci testirani po potrebi, glede na lokalno epidemiološko situacijo.
  5. Cepljenje: Prosimo vas, da se takoj, ko boste dobili priložnost, zaščitite s cepljenjem proti okužbi s SARS-CoV-2. Pediatri zaupamo, da je cepivo varno in učinkovito, saj poznamo poti izdelave in preizkušanja. Zagotavljamo vam, da se nas je oz. se še bo, velika večina od nas cepila. Prvič v zgodovini imamo moč prekiniti epidemijo in preprečiti njeno neizprosno deročo pot.

Prosimo vas, da starši med sabo delite naše besede in se medsebojno opogumljate k odgovornemu ravnanju. Zavedamo se, da je stanje za vse izredno težko in dolgotrajno. A trajalo bo, dokler ne bo dovolj posameznikov delovalo v prid ustavitvi epidemije. Vsak majhen posameznik šteje, a samo skupaj lahko naredimo, da se bomo lahko spet varno nasmehnili drug drugemu brez mask in daljave.

Zahvaljujemo se vam za vašo pomoč pri premagovanju epidemije!

Denis Baš, dr.med.,spec. ped.
Sekcija za primarno pediatrijo ZZP

Asist.dr. Matjaž Homšak, dr.med.,spec. ped.
Združenje za pediatrijo SZD

Tina Plankar Srovin, dr.med.,spec. ped