KAKO BOMO ZMANJŠALI OGLJIČNI ODTIS NAŠIH ERASMUS POTOVANJ

• Do konca osnovne šole bom v šolo hodila peš ali pa uporabila kolo (starši me ne bodo več vozili z avtom).
  • Ko bom potrebovala kakšen prevoz, bom preverila pri prijateljicah, če je možen skupinski prevoz oz. bom povabila prijateljice, da se peljejo skupaj z mano.
  • Zmanjšala bom število na novo kupljenih oblačil ( s sestro si bova delili več oblačil), ponudbo bom preverila tudi v trgovinah z rabljenimi oblačili.
  • Včasih pustim telefon v vtičnici, ko je že napolnjen, ali pa pustim samo kabel v vtičnici; potrudila se bom, da tega ne bom več počela.
  • Pazila bom na čas tuširanja (do sedaj se je prevečkrat zgodilo, da sem predolgo pustila odprto vročo vodo).

Ela Jemenšek, 9. b

• Na treninge se bom vozil s kolesom namesto z avtom.
  • Vsako sredo se bom odpovedal mesu.
  • Za naslednje počitnice bom šel v bližnji kraj in ne bom daleč potoval.
  • Po nakupih bom šel peš.
  • Manj bom igral video-igrice in s tem privarčeval z elektriko.

Gal Šuman Nikl, 9. b

• V šolo so me vozili z avtom, sedaj pa bom do konca šolskega leta v šolo hodil peš.

Gašper Ivec, 9. a

• Pri prehrani bom pazila, da uživam čim več lokalne in sezonske hrane (izogibam se uvoženem sadju, zelenjavi…), pri nakupovanju pa bom uporabljala izključno vrečke za večkratno uporabo.
  • Pri nakupovanju novih oblačil bom bolj skromna ter pozorna na njihove oznake (da so iz recikliranih materialov, z znakom za okolje …).
  • V šolo bom hodila peš (in ne več z avtom). Krajše vožnje z avtom, npr. do trgovine ali knjižnice, bom nadomestila s kolesarjenjem ali hojo.
  • Zmanjšala bom čas tuširanja in porabe vode (tudi med umivanjem zob ali obraza).
  • Bolj pozorna bom na to, kako dolgo je telefon ali računalnik priključen v vtičnico, če je baterija že napolnjena, saj ima tudi to vpliv na ogljični odtis.
  • Upam, da bom te navade obdržala.

Klara Karažinec, 9. b

• Posadila bom drevo.
  • Pred nakupom novih oblačil/ predmetov za hišo bom temeljito razmislila, ali jih res potrebujem.
  • Vsaj dvakrat na teden se bom prehranjevala vegetarijansko.
  • Na domačem vrtu bom skušala vzgojiti čim več domače zelenjave.
  • Več prehranskih izdelkov bom kupovala pri lokalnih kmetih.
  • Za vsaj 6 mesecev se bom odpovedala pitju cocacole.

Simona Peserl Vezovnik